петак, 7. фебруар 2014.

KAIRO


Kairo (arapski القاهرة; latinično: al-Qāhirah) je glavni grad Egipta. Procjenjuje se da u metropolitanskom Kairu živi 15,2 miliona stanovnika i po tome je trinaesti grad po veličini u svijetu, službeno u njegovom užem centru - živjelo je 2006. 6 758 581 stanovnika. [1]
Dok je al-Qāhirah zvanično ime grada, u lokalnom govoru se on obično naziva imenom same države Mişr (arapski, مصر) na lokalnom dijalektu se izgovara Maşr. Ime al-Qāhirah znači «onaj koji potčinjava / onaj koji savladava». Ovo ime je dato zbog toga što su mnoge vojske kroz historiju pokušale osvojiti grad i bile uništene od strane njegovih branilaca, ili su strane vojske bile uništene od boraca poslanih iz Kaira (Mongoli, Krstaši i Osmanlije su primjeri).


Kairo je smješten na obalama i ostrvima Nila u sjevernom Egiptu, malo južnije od mjesta gdje rijeka napušta svoju pustinjom oivičenu dolinu i gdje se grana u tri rukavca započinjući deltu Nila.
Najstariji dio grada je na istočnoj strani rijeke. Moderni dio se postepeno širi zapadno okružujući zelene površine doline Nila. Zapadni dijelovi su sagrađeni po uzoru na Pariz u doba Ismaila Veličanstvenog, sa širokim bulevarima, parkovima i otvorenim prostorima. Najstariji dio na istoku je potpuna suprotnost. Rastao je nasumično kroz stoljeća i pun uskih zakrčenih staza. Dok zapadnim Kairom dominiraju zgrade vlade i državne zgrade u modernom stilu, istočni dio je ispunjen stotinama starih džamija koje služe kao orjentiri. Obilno upotrebljavanje vode iz Nila omogućilo je gradu da se širi ka istoku, dalje u pustinju. Mostovi povezuju Kairo sa ostrvima Gezira i Roda na kojima su smještene mnogi vladini uredi i mnoge kuće vladinih službenika. Mostovi se takođe pružaju preko Nila povezujući grad sa predgrađima Giza i Imbabah.

Zapadno od Gize, u pustinji, je dio drevne nekropole Memfis, na platou Gize, sa svoje tri velike piramide, od kojih je jedna Keopsova piramida (jedina ostala od sedam drevnih svjetskih čuda). Oko 18 kilometara južno od Kaira je smješten stari grad Memphis koji se graniči sa nekropolom Saqqara. Ovi gradovi su drevne prethodnice Kaira.
Što se kupuje u Egiptu:  Obojani smotak papirusa uljepšan hijeroglifima; Egipat je bogat antikvitetima, ali je teško pronaći baš pravi antikni komad. U svakom slučaju, ako i nađete na nešto takvo, imajte na umu da je zabranjeno iznositi prave antikvitete bez primjerene potvrde.    
Suvenire koje je legalno kupovati i odneti van zemlje: nakit, parfemi, kožna galanterija, bakreni i limeni predmeti, začini.
  Gdje kupovati: Gotovo sve  suvenire možete pronaći na glavnoj gradskoj tržnici - Khan al-Khalili u islamskom Kairu. Tu možete naći svilu, ručno izrađene gellibayas (duge haljine).
 
An-Nahassin
– Ulica kotlara Ovo je idealno mjesto za kupovanje bakrenih i brončanih  predmeta. Široke  brončane pepeljare su vrlo popularne a mogu se kupiti zajedno s drvenim stalkom, pa kad ih okrenete dobijete stol za kavu. Jednostavnije za transport su šalice, zdjele, tanjuri i ukrašene pepeljare. 
 
Souq as-Sagha i Zlatarski Bazar
Najbolja mjesta za kupovanja zlata i srebra koje ovdje zaista nije skupo pod uvjetom da se cjenkate.  
Radno vrijeme dućana: pon- sub  9.00-20.00. Ljeti se zatvaraju između 12.30 i 16.00. Turistički dućani obično su otvoreni i kasnije.      
Cjenkanje je način života, pogotovu na pazarima. Nemojte se bojati probati pogađat. Cijena će ionako pasti, htjeli vi to ili ne. Stoga, smisao cjenkanja je zabava,a ne borba na smrt. Ako je konačna cijena između polovice i dvije trećine prvotno tražene cijene, onda obje strane trebaju biti zadovoljne.

Нема коментара:

Постави коментар